Post Scriptum Dent

Produkty stomatologiczne i protetyczne

Ósemki to w praktyce zęby do niczego niepotrzebne. Często już w czasie wzrostu sprawiają spory ból. Ale czy jest sens je wyrywać?

Na takie pytanie ciężko odpowiedzieć jednoznacznie. Wszystko zależy od tego w jakim stanie ósemka wyrosła. I czy sprawia kłopoty - np. kaleczy wewnętrzną stronę policzka, czy też po uciążliwym wyrzynaniu się zęba, przestaliśmy odczuwać dyskomfort. Można zapytać: skoro nie boli, to po co usuwać? Tym bardziej, że ekstrakcja zęba mądrości może być dość trudna i krwawa, a czasem obarczona sporym ryzykiem.

 


Najlepiej w tej sprawie skonsultować się ze stomatologiem. Zaleca się jednak usunięcia ósemki, gdy już w trakcie wyrzynania się została zniszczona przez próchnicę. W takim przypadku grozi nam leczenie kanałowe, co bardzo często jest wyjątkowo trudne do przeprowadzenia. Ząb mądrości leży w miejscu, do którego stomatologowi bardzo trudno sięgnąć.
Wyrwać ósemkę powinno się również, gdy z jej powodu inne zęby zostają poddane silnemu naciskowi. Z biegiem czasu może to doprowadzić do wady zgryzu.  
Niektóre ósemki rosną krzywo i zaczepiają o policzek. W efekcie uszkadzają go od wewnątrz. Nieszczęśnik, u którego coś takiego miało miejsce czuje ból przy mówieniu i jedzeniu. Takie uszkodzenie policzka może stać się przyczyną nawracających zapaleń. Poza tym krzywo rosnący ząb mądrości może naciskać korzeń sąsiadującej z nim siódemki. Czasem powoduje to sytuację, kiedy konieczna jest ekstrakcja obu zębów.
Jeśli decydujemy się na usunięcie ósemki, poszukajmy dobrego chirurga stomatologicznego. Bo często po zabiegu konieczne jest szycie zębodołu.


Żeby uniknąć powikłań, po wyrwaniu zęba mądrości musimy przez przynajmniej kilkanaście godzin nie palić papierosów, zrezygnować z kawy i alkoholu. Niebezpieczne może być też kichanie, bo zwiększające się gwałtownie ciśnienie może doprowadzić do krwawienia.


[Daniel Lenart]