Post Scriptum Dent

Produkty stomatologiczne i protetyczne


DoktorbartW Narodowym Muzeum Stomatologii w Baltimore badacze przeprowadzili laserowe skanowanie protezy pierwszego amerykańskiego prezydenta.


Protezy, która wbrew temu, co sądzi się powszechnie w Stanach Zjednoczonych, nie została wykonana z drewna. 

Naukowcy, przy wsparciu historyków, mają zamiar wykorzystać tę informację by stworzyć nowy, bardziej ekspresyjny model woskowy postaci Waszyngtona w naturalnym rozmiarze (190 cm wzrostu), i ukazać także te aspekty jego osobowości, które były dotąd pomijane. 

„Ludzie wiedzą, że Waszyngton był wielki, ale jednocześnie są święcie przekonani, że był bardzo nudnym człowiekiem. W takiej opinii utwierdzają się patrząc każdego dnia na najbardziej znany portret pierwszego prezydenta - jednodolarówkę”, powiedział James C. Rees, dyrektor Mount Vernon Estate, domu-muzeum Waszyngtona w Północnej Wirginii. 

„Ze wszystkich Ojców-Założycieli niepodległej Ameryki był najbardziej wysportowany, jego życie obfitowało w liczne przygody, świetnie tańczył i znakomicie jeździł konno." 

Pierwsze zęby Waszyngton zaczął tracić przed 30. rokiem życia. Antropolog, specjalista do spraw medycyny sadowej z Uniwersytetu w Pittsburghu przybył do Muzeum Stomatologii by nadzorować laserowe skanowanie jednej z czterech zachowanych protez Waszyngtona. 

Protezy wykonane są ze złota, kości słoniowej, ołowiu oraz ludzkich i zwierzęcych (końskich lub oślich) zębów. Protezy te wyposażone były w sprężynkę, która pomagała je rozwierać, a także utrzymywać w całości. 

„Portret na jednodolarówce to nie Waszyngton”, zawyrokował antropolog Jeffrey Schwartz. „Spróbuję zająć się całą osobą”.

Praca nad projektem rozpoczęła się w lipcu 2007 r., gdy Schwarz i inni badacze wykonali cyfrowe skany części przedmiotów eksponowanych w Mount Vernon, w tym okularów Waszyngtona, jego protezy oraz popiersia wykonanego przez francuskiego artystę Jeana Antoine’a Houdona, któremu Waszyngton pozował w wieku 53 lat. (th) 

źródło: LiveScience.com