Post Scriptum Dent

Produkty stomatologiczne i protetyczne

Nawet młodzi ludzie dotknięci paradontozą i spowodowanym przez nią wypadaniem zębów są zagrożeni wcześniejszą śmiercią z powodu nowotworów oraz chorób serca, alarmują szwedzcy naukowcy. 


Opierają się przy tym na wynikach badań obejmujących 3.743 losowo wybranych chorych na paradontozę osób w wieku 30 - 40 lat, które obserwowano od 1985 roku. Rezultaty - według współautorki badań dr Birgitty Soeder z Karolinska Institutet w Sztokholmie - są "alarmujące".

Fakt, że chorzy na paradontozę tracą zęby oznacza, że infekcja ta atakuje ich organizm co najmniej 15 - 20 lat. Schorzenie rozwija się niemal niezauważalnie i jest zapewne bardziej niszczycielskie niż to się obecnie uważa. 

Dr Soeder sądzi nawet iż spowodowana przez nie utrata zębów ma poważniejsze konsekwencje dla zdrowia ludzkiego niż nałogowe palenie papierosów. Chorzy na paradontozę są wg niej dwukrotnie bardziej zagrożeni nowotworami i poważnymi schorzeniami układu krążenia niż ich zdrowi rówieśnicy. 

W trakcie badań z tych właśnie powodów, zmarło 110 obserwowanych osób. Przeciętny ich wiek wynosił 47 lat a więc paradontoza musiała się u nich pojawić w wieku ok 25 - 35 lat. 

Mimo tych stwierdzeń badacze nie potrafią jednak jeszcze wyjaśnić bezpośredniego związku pomiędzy paradontozą a takim wzrostem zagrożenia nowotworami oraz pozostałymi chorobami. 

Mają jednak swoją teorię, że długotrwały stan zapalny wytwarza w organizmie szkodliwą substancję - cytokinę, która osłabia system immunologiczny człowieka. 

Wyniki badań szwedzkich naukowców pojawią sie w najbliższym wydaniu pisma Journal of Periodontal Research. 

źródło: EarthTimes.org