Post Scriptum Dent

Produkty stomatologiczne i protetyczne

Dni wierteł są policzone? Naukowcy z całego świata już przyzwyczaili nas do zapowiedzi, głoszących, iż dni wierteł dentystycznych, szczoteczek i past są policzone. Tym razem o kolejnej rewolucji, która może nadejść w stomatologii informują brytyjscy naukowcy. Badacze z Instytutu Stomatologicznego w Leeds są autorami metody, która naśladuje naturalny proces wyrastania zębów. 


Doktorbart - Dentysta PoznanTen sam zespół badaczy opracował formułę płukanki, która wyjątkowo skutecznie niszczy bakterie odpowiedzialne za osadzanie się kamienia nazębnego. Nowy środek ma być dostępny już za niecałe trzy lata. 

Zmierzch wiertła mógłby nadejść za pięć lat. Alternatywa to białko, które miałoby zapoczątkowywać regenerację miejsc, w których doszło do rozwoju ognisk próchniczych. Tworzy ono strukturę, która wiąże minerały formujące szkliwo, w taki sam sposób, jak podczas naturalnego tworzenia się zębów. Substancją tą można posmarować zęby, wypełniając małe ubytki, zanim przeobrażą się w duże. Zdaniem badaczy tę samą terapię można zastosować do walki z nadwrażliwością zębów. 

Nowy patent czekają teraz liczne badania i testy kliniczne, które rozpoczną się już w przyszłym roku. Szansę na otrzymanie licencji ma w ciągu pięciu lat, twierdzi profesor Jennifer Kirkham, dyrektor instytutu ds. badań. – Jesteśmy przekonani, że będzie to wielki postęp – dodaje. 

Z kolei płukanka ma w swoim składzie cząsteczki pochłaniane przez bakterie w jamie ustnej. Po aktywacji molekuł za pomocą światła, zarazki zostaną zniszczone. Przypadkowe połknięcie płynu nie stwarza zagrożenia dla zdrowia pacjenta, składniki płynu wykorzystywane były do tej pory w przemyśle spożywczym. 

Metoda ta, zwana terapią fotodynamiczną została opracowana dzięki doświadczeniu zebranemu przy terapii nowotworów. Była także poddawana testom oczyszczania powierzchni zębowych przez osoby niepełnosprawne, które często mają problemy z korzystaniem ze szczoteczek manualnych. Terapia ta może mieć w przyszłości zastosowanie przy leczeniu schorzeń periodontologicznych. Medykament umieszczony poniżej linii dziąseł w trakcie rutynowego zabiegu usuwania kamienia czy też zabiegu wybielania wykazywałby działanie bakteriobójcze. Wszelkie dotychczasowe kalkulacje wskazują, że metoda ta będzie wyjątkowo tania. 

opr mz, na podstawie: The Daily Telegraph