Post Scriptum Dent

Produkty stomatologiczne i protetyczne

Jak wykazały najnowsze badania naukowców z Hong Kongu, owoce takie jak borówka amerykańska, jeżyna oraz rosnąca m.in. w Ameryce Środkowej papaja mogą zostać zaprzężone do walki z nowotworami jamy ustnej. 


Doktorbart - dentysta PoznańWyniki badań naukowców z uniwersytetu w Hong Kongu, ogłoszone w brytyjskim piśmie Journal of Cancer Research ("Badania nad Rakiem"), wykazały, że związki lupeolu, kwasu salicylowego zawartego w owocach nie tylko zapobiegają rozwojowi komórek rakowych, ale także redukują rozmiar nowotworu trzy razy szybciej niż cisplatyna – konwencjonalny lek stosowany w leczeniu. 

Związek kwasu salicylowego działa w ten sposób, że blokuje naturalną proteinę zwaną NFkB, odpowiedzialną za rozwój komórek, w tym nowotworowych. 

Dyrektor naczelny Brytyjskiej Fundacji Zdrowia Stomatologicznego (BDHF), dr Nigel Carter powiedział: "Wiemy, że zdrowa dieta, składająca się w piątej części z owoców i warzyw, może znacznie zmniejszyć ryzyko pojawienia się nowotworu jamy ustnej. 

Jednak doniesienia, że niektóre owoce mogą być pomocne w walce z rakiem u osób, u których nowotwór już się rozwinął są dla nas prawdziwym odkryciem". 

"Prawdą jest" - kontynuuje dr Carter - "że badania są wciąż w fazie wstępnej. Jednak przyjmuje się, że związki lupeoplu – kwasu salicylowego, zawarte w takich owocach jak borówka amerykańska, jeżyna, papaja czy czarna porzeczka mogą być bardziej efektywne niż tradycyjne leki przeciwdziałające rozwojowi komórek rakowych jamy ustnej." 

Dr Carter dodał: "W Wielkiej Brytanii świadomość zagrożeń związanych z rakiem jamy ustnej jest zatrważająco niska. Co czwarty Brytyjczyk nawet nie słyszał o tej chorobie, a połowa Wyspiarzy nie jest świadoma podstawowych czynników ryzyka jakimi jest palenie tytoniu i nadużywanie alkoholu." 

"Rak jamy ustnej w samej tylko Wielkiej Brytanii zabija jedną osobę co pięć godzin, a każdego roku liczba nowych zachorowań jest coraz wyższa. Jednakże w przypadku wczesnego wykrycia, szanse na uratowanie pacjenta wzrastają z 1:2 do 9:10." (th) 

źródło: dentistry.co.uk