Post Scriptum Dent

Produkty stomatologiczne i protetyczne

Doktorbart - Dentysta PoznańPod czujnym okiem kanadyjskich naukowców, rozpoczną się wkrótce testy wyjątkowej szczoteczki do zębów. Zastosowane w niej rozwiązania techniczne pozwalają czyścić zęby bez użycia pasty do zębów. 

Szczoteczka Soladey-J3X firmy Shiken uwalnia elektrony, które wchodzą w reakcję ze śliną i dzięki temu niszczą płytkę nazębną. 


Szczoteczka przeszła już testy laboratoryjne w kierunku skuteczności usuwania płytki nazębnej, które wróżą jej niemały sukces. 

Na czele badaczy stanął dr Kunio Komiyama z uniwersytetu w Saskatchewan w Kanadzie. 

Kolejnym etapem prac są dalsze doświadczenia mające dowieść skuteczności działania nowego wynalazku, tym razem zaplanowane z udziałem grupy studentów. 

Autorzy tłumaczą, że tajemnica skuteczności ich wynalazku polega na zadziałaniu światła na ogniwo słoneczne, znajdujące się w rękojeści szczoteczki. W momencie, w którym dociera wiązka światła, dochodzi do uwolnienia elektronów, które docierają do półprzewodnika wykonanego z dwutlenku tytanu, stanowiącego główkę szczoteczki. 

Wówczas w ustach tworzy się ze śliny ujemnie naładowany płyn, który ułatwia pozbycie się płytki nazębnej. Zdaniem badaczy, solarna technologia jest tak samo skuteczna, bez względu na to czy podczas zabiegu higienicznego użyjemy pasty do zębów. 

Pewnym mankamentem jest fakt, że szczoteczka nie działa w ciemności. Do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje jednak niewiele światła, podobnie jak kalkulator. Użytkownicy nie powinni mieć problemów z korzystaniem z niej w oświetlonej łazience. 

Zaplanowane testy z udziałem 120 studentów mają wyjaśnić czy nowy wynalazek jest skuteczniejszy od tradycyjnej szczoteczki do zębów. 

Jeśli zakończą się one sukcesem, to wcale nie są przesądzone losy firm produkujących środki chemiczne przeznaczone do pielęgnacji zębów i jamy ustnej. 

Specjaliści oceniają wartość tego rynku w samej europie na ponad 6 miliardów euro. 60% tej sumy stanowią pasty do zębów, a bez odświeżenia, jakie nam dają, większość z nas nie wyobraża sobie mycia zębów.
(mz) 

na podstawie: www.canada.com